Kalendarz ogrodniczy

Jak czytamy na stronie twojogrodek.pl, już w styczniu warto rozplanować niektóre prace ogrodowe i pierwsze wysiewy. Wiadomo, że ziemia najprawdopodobniej będzie jeszcze zbyt zmarznięta, by coś z nią zrobić. Inna sprawa, że już w styczniu – jeśli nie będą zalegały w ogródku śnieżne zaspy – warto przyciąć krzewy i drzewa.
W lutym lub w marcu, skoro jeszcze zima i śnieg przygniata rodzące się pod nim życie w ogrodzie, należy odśnieżyć ogródek. Warto zająć się też tzw. bieleniem drzew roztworem wapna. Można też zacząć już formować żywopłoty i krzewy. Na początku marca należy ukończyć przycinanie krzewów i drzew.

Wiosna

Pod koniec marca, gdy do naszych ogródków wkroczy astronomiczna wiosna, należy rozpocząć wysiew np. papryki, pomidorów lub też ziół. Trzeba uważać, aby nasiona nie zostały wypłukane przy podlewaniu. Z kolei kwiecień to zdecydowanie miesiąc najlepszy do ogrodnictwa.
W kwietniu to czas sadzenia krzewów, a zimozielone rośliny można przesadzać. Jednocześnie jest to też czas budowy gniazd i wysiadywania przez ptaki jaj. Trzeba liczyć się i uważać na wieczorne przymrozki, by nie zniszczyć niektórych sadzonek.
Oprócz przycinania krzewów, np. róż, warto zadbać o wertykulację trawnika. Jak podał twojogrodek.pl, ważne jest przy tym, aby w czasie wykonywania zabiegu trawa była sucha. Dostarczenie trawnikowi powietrza, a potem nawożenie i regularne strzyżenie, przywrócą mu szybko piękny wygląd. Pierwsze koszenia trawnika również powinno mieć miejsce w kwietniu.
Majowa „Zimna Zośka”
W maju natomiast zachodzi zjawisko atmosferyczne zwane tzw. „zimnymi ogrodnikami” i „zimną Zośką”. Są to zazwyczaj ostatnie dni wiosennych przymrozków (11-15 maja). To też czas w ogródkach i ogrodach, gdy trzeba zająć się pieleniem i zwalczaniem chwastów. Trawnik trzeba kosić co trzy do siedmiu dni, aby trawa dobrze się rozkrzewiła.
Do połowy maja można sadzić różaneczniki i rośliny iglaste. Od połowy miesiąca wrażliwe kwiaty w skrzynkach, doniczkach i na rabatach.
Na początku czerwca zakwita czarny bez, robinia i lipa szerokolistna. Należy też obserwować, by w ogrodzie nie rozpanoszyły mszyce. Ma ona naturalnych wrogów, jak: biedronki, złotooki, bzygi, pryszczarki, czy gąsieniczniki.

Lato

W czerwcu ogród rozkwita najpiękniej. Nie brakuje jednak zagrożeń. Oprócz mszyc należy wystrzegać się tzw. chorób grzybowych. Skuteczną metodą, aby tych chorób uniknąć jest luźna więźba roślin oraz poranne podlewanie na system korzeniowy, a nie na liście.
Należy usuwać przekwitłe kwiaty oraz kontrolować, czy nie pojawiły się szkodniki. Pod koniec czerwca warto wysiewać nagietki, groszek, nasturcję, gipsówkę, nemezję, czy kosmos (warszawiankę).
W lipcu warto zabrać się za ogródek kwiatowy. A pewnie znajdzie się jakaś wolna doniczka albo skrawek ziemi. Pamiętać należy pamiętać o regularnym, umiarkowanym podlewaniu i nawożeniu. Oczywiście zgodnie z wymaganiami rośliny, rodzajem gleby i pogodą.
W sierpniu w pierwszej kolejności warto zadbać o trawnik, który ponownie powinien na nowo być nawożony. Pod koniec miesiąca można przesadzić różaneczniki, ostrokrzew i iglaki. Do wysiewu w sierpniu nadaje się na przykład łubin, gryka i wyka.

Jesień

We wrześniu przed działkowcami otwierają się duże możliwości. To też najbardziej pracowity moment w funkcjonowaniu ogrodów i ogródków. We wrześniu można sadzić cebule i bulwy. Z zebranych rabatek, ściętych traw, liści i ściętych pędów krzewów należy uformować kompost. We wrześniu można jeszcze wysiewać rośliny dwuletnie: na przykład malwy, dzwonki, goździki, niezapominajki i fiołki.
Z kolei w październiku rośliny kończą swój okres wegetacyjny. W ogrodzie pojawiają się opadłe liście, których jednak nie powinno się usuwać. Przydadzą się. Pod żywopłotem, pod krzewami i na rabatach tworzą skuteczną izolację od mrozu. Jak podał /twojogrodek.pl, kopce liści mogą też być zimową kwaterą dla jeży. A te są niewątpliwie sojusznikami ogrodników.
Natomiast w listopadzie dni stają się zimne i coraz krótsze. Głównym zadaniem w listopadzie jest uprzątnięcie opadłych liści i przygotowania do zimy.

Zima

I na zakończenie, w grudniu trzeba koniecznie uprzątnąć z ogrodu węże do podlewania, a wszelkie urządzenia wodociągowe zabezpieczyć przed zamarznięciem. Wrażliwym roślinom trzeba zapewnić ochronę przed zimą, okrywając je gałęziami, matami albo włókniną.

Scroll to Top